logo

Zortrax Inkspire / recenze

Připravili jsme pro vás recenzi první LCD tiskárny od Zortrax.

Zortrax představil novou stolní 3D tiskárnu, kterou vstupuje na trh s resinovými ultradetailními 3D tiskárnami. Pojďme se na jejich Inkspire podívat.

Ještě před několika lety nebylo při hledání dostupné stolní SLA 3D tiskárny moc možností. Byla tu v podstatě jen Formlabs 2 nebo australská ASIGA. To se ale dramaticky změnilo po vtrhnutí Anycubic Photon a Peopoly Moai do segmentu levných resinových LCD 3D tiskáren na trh aditivní výroby.

Vypadá to, že tato vzrůstající popularita LCD technologií ovlivnila také polského výrobce 3D tiskáren Zortrax. Zortrax představil svou první stolní 3D tiskárnu Inkspire, která využívá UV LCD technologii k vytváření 3D objektů z vosku či resinu.

Jako populární Anycubic Photon, používá také Zortrax Inkspire LCD display a ultrafialové záření k vytvrzování fotopolymeru. Maximální tiskový prostor je stanoven na 74 x 132 x 175 mm.

Dle výrobce, pracuje Inkspire až osmkrát rychleji a devětkrát přesněji než ostatní stolní DLP a SLA 3D tiskárny. Sami už máme tiskárnu u nás v showroomu a testujeme, zda je to opravdu tak.

Rafał Tomasiak, prezident společnosti Zortrax, řekl pro polský technologický magazín the Komputer Swiet, že jediný pixel vyprodukovaný Inkspirem měří 50 x 50 mikronů a minimální výška vrstvy je pouze 25 mikronů. Proto může tiskárna tvořit neuvěřitelné detaily s vrstvami, které jsou vidět pouze pod mikroskopem.  

Zortrax je kompatibilní se všemi resinovými materiály, které mohou být vytvrzeny zářením o vlnové délce 405 nm. Tiskárna je schopna dosáhnout tiskové rychlosti 20-36mm/h závislé na tom, jak je využit tiskový prostor.  

Na své webové stránce Zortrax uvádí, že s jejich novou 3D tiskárnou bude možné dosáhnout sériové výroby.

“S jednou tiskárnou vytvářející 50 až 80 dílů za 1 hodinu a 30 minut, 30 tiskáren pracujících společně může průměrně vytisknout od 360 000 do 500 000 dílů měsíčně. To je důvod proč Zortrax Inkspire může pracovat jako základní produkční jednotka v jednoduše škálovatelných 3D tiskových farmách schopných malosériové výroby”

Zortrax touto resinovou tiskárnou cílí na uživatele, jež vyžadují přesné strojírenství, dentální průmysl, šperkařství, produktové designéry, architekty apod.

Pro postprocesing 3D výtisků z Inkspire potřebujete ultrazvukovou čističku, která k čištění modelů využívá vysoké frekvence zvukových vln šířených ve vodě a také UV lampu pro finální vytvrzení. V neposlední řadě dostal update také Zortrax Z-SUITE, který mu přidal nové funkcionality a udělal ho kompatibilním s rezinovou 3D tiskárnou.

V porovnaní s našimi výkonnými DLP tiskárnami (modely z roku 2016) tiskne Inkspire 4 krát pomaleji. Pŕi tomto druhu 3D tisku je také třeba brát v potaz síly vznikající v kapalinách. Představte si, že na mokrou plochu přitisknete hrníček a prudce ho potáhnete nahoru. Vevnitř hrníčku vznikne podtlak. Tento podtlak vzniká také při DLP nebo LCD 3D tisku a může spůsobit nepřesnosti ve výsticích. Profesionální 3D tiskárny společnosti Asiga mají vlastní šestý zmysel pro rozproznávání těchto sil. Sílu, kterou vytahují 3D výtisk z pryskyřice, uspůsobí tak, aby k deformaci výtisku nedošlo. Nezaboudejme, že jde o 3D tisk, kde se přesnost měří v tisícinách milimetru! Deformace nemusí být volným okem viditelná. V cotu s.r.o. na její měření využíváme speciální přístroje nebo i mikroskop. 

Po několika testovacích výtiscích jsme zjistili, že Inkspire nedokáže vytisknout větší plochu souběžně s tiskovou platformou. Problém tiskárna měla už i s výtiskem o velikosti 50 korunáčky. V tomto případě je potřeba výtisk nastavit před tiskem na podpory do diagonální polohy s platformou. 

Zortrax Inkspire můžete zakoupit na našem e-shopu za cenu necelých 44 tisíc korun bez DPH.

 

Technické specifikace 

Technologie: UV LCD

Velikost pixelu: 50 microns (0.05 mm)

Šířka vrstvy: 25, 50, 100 microns

Tisková rychlost: 20-36 mm/h

Tiskový prostor: 74 x 132 x 175 mm (2.9 x 5.2 x 6.9 in)

Podpory: Mechanicky oddělatelné –vytištěné ze stejného materiálu, jako model

Zdroj světla: UV integrované světlo (vlnová délka 405 nm)

Připojení: Wi-Fi, Ethernet, USB

Operační systém: Android

Procesor: Quad Core

Dotyková oprazovka: 4″ IPS 800 x 480

Dostupné materiály: Zortrax Photopolymer Resin Basic, Materiály třetích stran

Software: Z-SUITE

Supported typy souborů: .stl, .obj, .dxf, .3mf, .zcodex

Podporované formáty: .cws, .zcodex

Podporované operační systémy: Mac OS X / Windows 7 and novější

Tiskárna (V x Š x H): 210 x 210 x 420 mm (8.3 x 8.3 x 16.5 in)

V zabaleném stavu pro poslání: 315 x 312 x 530 mm (12.4 x 12.3 x 20.9 in)

Váha pro poslání: 10.5 kg (23.1 lb)

Váha tiskárny: 9.2 kg (20.3 lb)

Čistá váha: 7,6 kg (16,8 lb)

Okolní provozní teplota: 20 – 30° C (68 – 86° F)

Teplota okolí: 0 – 35° C (32 – 95° F)

AC vstup: 110 V ~ 5.9 A 50/60 Hz 240 V ~ 2.5A 50/60 Hz

Maximální spotřeba elektrické energie: 50 W

 

 

Používáme cookies