logo

MJF (Multi Jet Fusion)

Zajímá vás tato jedinečná technologie od HP? Tak si o ní přečtěte více.

Jedná se o technologii 3D tisku vytvořenou společností HP. Na trh byla poprvé uvedena v roce 2014.

Tato nová technologie 3D tisku přináší jedinečnou možnost snížit nákladovost 3D tisku na úroveň tradiční výroby plastových dílů. Lze je tak výhodně použít i pro sériovou výrobu. Nabízí možnost tisknout plnobarevné modely, které jsou odolnější a měly by zvládnout i nějaké to namáhání.

 

Jak to funguje

Princip technologie je podobný stereolitografii - využívá se UV záření na zpracování fotopolymeru u tiskáren společnosti 3D systems anebo práškového polymeru u tiskáren HP. Při této technologii tisková hlava stříká drobné kapičky materiálu v požadovaném tvaru každé vrstvy. Následně UV lampa polymer vytvrdí. Tisková hlava se posune o jednu vrstvu níže a celý proces se opakuje.

Nejvíc tuto technologii ocení šperkaři, zubní laboratoře, ve zdravotnictví a nebo v leteckém průmyslu.

Použití voskového fotopolymeru může sloužit jako alternativa při výrobě odléváním cestou ztraceného vosku.

 

Historie

Tato technologie 3D tisku je velmi mladá a funkční 3D tiskárny založené na této technologii vyvíjí zatím jen dvě společnosti: 3D Systems a HP. Každá přitom vychází z vlastní expertizy - U 3D System je to stereolitografie, kterou v 80. letech 20. století její zakladatelé objevili a u HP je to technologie 2D tisku.

Společnost HP původně spolupracovala na výrobě svých 3D tiskáren spolu  s jiným průkopníkem 3D tisku (společností Stratasys). Po dvou letech, v roce 2012, ale spolupráce skončila a od té doby si společnost HP svou patentovou technologii vyvíjí sama.

 

Trendy

Vzhledem k tomu, že tyto technologie nejsou přístupné pro jiné výrobce 3D tiskáren (např. protože jsou chráněny patenty), se neočekává příliv nových výrobců MJF tiskáren.

Světové chemické korporace jako např Evonik, BASF, Arkema mají zájem vyvíjet speciální materiály i pro tento druh 3D tiskáren.

Protože v této technologii je téměř nulová konkurence a počet prodaných tiskáren není ani celosvětově příliš vysoký, několika milionové ceny těchto tiskáren zůstanou ještě dlouhou dobu na nerentabilní úrovni pro mnohé firmy a nedosažitelné pro menší firmy.

Pokud vás ale tato technologie 3D tisku zaujala, jako skutečné prototypovací studio vám dodáme výtisky z 3D tiskáren jak od 3D Systems tak i od HP.

 

Výhody

 • Ideální pro dávkovou výrobu většího počtu stejných kusů

 • Možnost tisknout součástky s vysokým rozlišením a drobnými detaily

 • Až 66% úspora materiálu v porovnání s metodou SLS

 • 5 krát rychlejší než metoda SLS

 • Jedna součástka může obsahovat materiály s různými fyzikálními a mechanickými vlastnostmi od gumové flexibility po materiál pevný jako ABS

 • Snadné odstranění podpor v roztoku

 

Nevýhody

 • Cena - tyto tiskárny nejsou určeny pro domácí kutily, jedná se o 3D tiskárny s vyšší cenovkou do profesionální výroby

 • Povrch výtisků je porézní a nehodí se pro pohledové díly

 • Barevná tiskárna bude uvedena na trh až v polovině roku 2019

 • Výtisky nejsou tak pevné jako SLS nebo FDM výtisky a nepříznivě na ně působí sluneční světlo a nebo vyšší teploty

 • Mladá a nepříliš rozšířená technologie 3D tisku

 

Pokud vás tato (nebo jiná) technologie 3D tisku zaujala, kontaktujte nás. Rádi vám různé výtisky ukážeme v našem showroomu a vybereme pro váš 3D výtisk tu nejvhodnější. 

Používáme cookies