logo

Phrozen Sonic XL 4K / recenze

Dnes se pojďme podívat na 3D tiskárnu Sonic XL 4K od Phrozen jako na další vlaštovku příznivě měnící situaci na trhu.

Phrozen Sonic XL 4K

Pryskyřicový nebo resinový 3D tisk se již nějakou dobu snaží prosadit jako jedna z metod výroby konečných produktů. Průmyslové tiskárny tohoto druhu se vyznačují velkým tiskovým objemem, robustní konstrukcí a vysokou přesností tisku. Masovému rozšíření mezi firmami, ale bránila jejich vysoká pořizovací cena ve statisících až milionech Kč. Situace na trhu se pomalu začíná měnit. Sonic XL 4K od Phrozen je úžasný stroj, který si můžete pořídit za 80 tisíc Kč!

Společnost Phrozen se při vývoji této 3D tiskárny zaměřila na rychlost 3D tisku a snížení nákladů na údržbu tiskárny samotné. Tato řada tiskáren dostala název Sonic, aby se tak ještě více zdůraznilo, že jde skutečně o průkopníky v rychlosti tisku. Slovo “sonic” totiž znamená “rychlost zvuku” a v hovorové angličtině se používá pro označení něčeho velmi rychlého.

Tiskárna má kovový kryt v elegantní bílé barvě v kombinaci s červeným plexisklem. Je viditelné, že byla vyrobena tak, aby zvládla vysokou zátěž. Jde tedy o profesionální 3D tiskárnu vhodnou do plného provozu.

LCD panel má rozlišení 3840 x 2160 pixelů. To umožňuje zvětšit velikost tiskového prostoru bez kompromisu na detail tisku samotného. Tiskový prostor u Sonic XL 4K je 120 x 190 x 200 mm. To jsou rozměry tiskového prostoru u FDM 3D tiskáren! Pro LCD 3D tiskárny jsou příznačné mnohem menší tiskové prostory.

Tiskárna dokáže tisknout rychlostí 200 mm vertikálně za hodinu. Malý model s výškou přibližně 2 cm vytiskla za necelých 20 min. Této neuvěřitelné rychlosti je dosaženo pomocí monochromatického LCD displeje, který je až třikrát účinnější než běžně používaný RGB LCD displej. Dosahuje bezkonkurenční výdrže bez běžné údržby více než 2 000 hodin provozu. Jen pro představu - při provozu 8 hodin každý den, tak vydrží bez údržby více než půl roku! Tím se v tomto směru značně sníží náklady. 

ParaLED® 3.0 Modul

Stejně jako Transform od Phrozen, tak i tato tiskárna využívá technologie ParaLED - tady verzi 3.0, která je navržena právě pro tento typ tiskárny. Světlo je tak distribuováno po celé tiskové ploše rovnoměrně, aby se všude zajistila stejná kvalita tisku. 


ParaLED Optical Engine

Vylepšený je i software - hlavně tedy slicer. Jak je vidět - vše je optimalizováno tak, aby bylo dosaženo maximální rychlosti 3D tisku při vysoké míře detailu a dlouhé životnosti tiskárny.

Sonic XL 4K je otevřená pryskyřicím třetích stran. Dokonce si poradí i s těmi, které nejsou určeny pro LCD 3D tiskárny. Velice praktický je kryt vaničky na pryskyřici, který zamezí znehodnocení drahocenného tiskového materiálu.

Samotné tiskové soubory na tiskárnu můžete nahrávat pomocí USB klíče nebo pohodlně přes připojení na wifi. Ovládání tiskárny zabezpečuje velký LCD displej.

Po rozbalení nové tiskárny je nutno jen nasadit úchytku, jinak je tiskárna plně připravena pro práci.

Rádi bychom upozornili, že při tomto druhu 3D tisku je nesmírně důležité dbát bezpečnosti, protože materiály mohou být toxické. S tiskem vždy manipulujte v ochranných rukavicích a používejte ochranné brýle. Tiskárnu umístěte do dobře větratelné místnosti, aby jste zamezili dýchání výparů z ní.

Máte jasno, že 3D tiskárna Sonic XL 4K je pro vás tím správným řešením? Můžete si ji objednat v našem Eshopu.

Používáme cookies