logo

Komponenty zákaznického relé - sériová výroba 3D tiskem / případová studie

Jak lze aditivní výrobu využít pro sériovou výrobu komponent? 3D tiskem (technologií DLP) na strojích ASIGA vyrábíme finální díly pro zakázková relé od společnosti Relmag electronic.

„3D tisk nám otevřel nové dveře – vyvíjet a vyrábět menší série zcela individuálních produktů, které jsou vzdálené jak7mkoli existujícím standardizovaným řešením. Nyní tak máme možnost realizovat velmi individuální požadavky zákazníků na součástky pro jejich specifické projekty,“ vysvětluje Zdeněk Zamrzla, produktový manažer společnosti RELMAG electronic. „Jsme ohromeni, jak přesný a přesný může být 3D tisk a jak tuto technologii můžeme využít i pro výrobu finálních produktů. Na základě toho nyní zvažujeme integraci 3D tisku i do našeho výrobního procesu.‘‘

RELMAG electronic s.r.o. má vedoucí postavení na trhu v oboru jazýčkové technologie v České republice, zejména díky své třicetileté zkušenosti a zázemí vlastního výrobního závodu. Je spolehlivým partnerem pro výrobu a prodej jazýčkových relé, senzorů, kontaktů a permanentních magnetů, včetně zakázkových provedení. S touto odborností, daným objemem a projektovými požadavky jednoho z jejich zákazníků se aditivní výroba ukázala jako nejvhodnější řešení. Použitím tiskové technologie Asiga a materiálu LOCTITE se výrazně snížila doba realizace i náklady.

Výzva

Zákazník společnosti RELMAG požadoval relé pro velmi specifické účely se zcela specifickými požadavky navrženými na míru jejich konkrétní aplikaci. Vyvstala otázka, jak prototypovat tento díl a přitom se vyhnout standardnímu procesu, kde je vyžadováno vstřikování. Proces vstřikování není pro menší projekty praktický z důvodu jeho ekonomické neefektivnosti. Kromě toho byla dodací lhůta pro tyto vstřikované díly 6 týdnů, což také představovalo určité problémy. Hlavní výzvou však byla potřeba cenově dostupného produktu navrženého na zakázku a projít celým vývojovým procesem od prototypu až po výrobu finálního dílu včetně požadavků na změny. RELMAG se rozhodl obrátit se na 3D tiskovou službu společnosti Cotu a opustit tradiční výrobní metody, aby umožnil realizaci projektu. Rozhodli se pro aditivní výrobu, konkrétně na proces DLP 3D tisku, protože se domnívali, že je jedinou schůdnou cestou, jak naplnit potřeby zákazníka.

Řešení

Technologie: Asiga PRO 4K
Použitý materiál: LOCTITE 3D 3843 HDT60 High Toughness Matte Black

Prodloužení po přetržení: 43 %
Youngův modul pružnosti: 1806 MPa
Mez kluzu: 51 MPa
Rázová houževnatost: 53 J/m
Teplotní odolnost: 63°C

Po vyhodnocení portfolia materiálů Loctite pro 3D tisk, společnost Cotu rozhodla, že Loctite 3D 3843 HDT60 High Toughness Matte Black je nejlepším řešením pro splnění požadavků na součástky a to především z pohledu elektromagnetických parametrů. Tento materiál nabízí vlastnosti vysoce pevnostního plastu, podobného ABS, s dobrou odolností proti nárazu a vynikající povrchovou úpravou. Nově navržené vlastní komponenty relé byly vyrobeny s využitím LOCTITE 3D 3843 a procesu tisku DLP na tiskárně Asiga PRO 4k. Použitím aditivního procesu namísto vstřikování bylo možné vytisknout až 250 dílů v jediné 90minutové tiskové úloze, což dokazuje, že použití fotopolymerů je mnohem efektivnější než jiné technologie a přitom stále poskytuje vynikající povrchovou úpravu a rozměrovou přesnost požadovanou pro tyto zakázkově navržené součásti. Proces 3D tisku jim umožnil projít všemi fázemi vývoje, od prototypování až po výrobu finálních dílů.

Výhody řešení

Využitím 3D tisku - aditivního procesu výroby - dokázala společnost Cotu vytvořit nákladově efektivní řešení. Tisk pomocí Loctite 3D 3843 High Toughness zajišťuje dosažení vynikajících elektromagnetických a mechanických vlastností, vysoké odolnosti a vynikající povrchové úpravy splňující všechny požadavky tradičních výrobních dílů. Náklady na tyto koncové díly byly výrazně sníženy, protože nebylo potřeba vstřikování. Výroba menších sérií pomocí vstřikování do forem by přinesla obrovské náklady na jeden díl. Dramaticky se zkrátil i dodací čas. Dříve výroba formy trvala přibližně 6 týdnů. Použitím technologie 3D tisku bylo možné tyto díly vytisknout v jediné 90minutové tiskové úloze. Hlavním přínosem však bylo naplnění požadavků takového individuálního projektu při zachování jeho ekonomické stránky. Díky šD tisku bylo vůbec možné takový projekt realizovat.

O společnosti Relmag electronic, s.r.o.

Společnost RELMAG electronic s.r.o. působila v České republice od roku 1991 pod názvem MEDER electronic CZ s.r.o. V březnu 2011 změnila své jméno, ale nikoliv předmět činnosti, který zůstává stále stejný, tj. výroba a prodej výrobků jazýčkové technologie StandexMeder Electronics.

RELMAG electronic s.r.o. má vedoucí postavení na trhu v oboru jazýčkové technologie v České republice, zejména díky své třicetileté zkušenosti a zázemí vlastního výrobního závodu. Je spolehlivým partnerem pro výrobu a prodej jazýčkových relé, senzorů, kontaktů a permanentních magnetů, včetně zakázkových provedení.

RELMAG electronic s.r.o. je na základě kooperační smlouvy se StandexMeder Electronics GmbH výrobcem produktů jazýčkové technologie StandexMeder Electronics a obchodním zástupcem pro Českou republiku, Slovensko, Polsko a další země střední a východní Evropy.

Případová studie na webu Loctite

3D Printing Drastically Reduces Lead Time & Cuts Costs

Galerie

Používáme cookies