logo

Výšková regulace hlavního města Prahy

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) si objednal nový model výškového uspořádání Prahy. Model byl nejprve představen na odborné konferenci v Kongresovém centru Praha před téměř 1000 odborníky a v současnosti je vystaven v Kanceláři metropolitního plánu.

Pomocí softwaru Microsoft Project jsme překonvertovali data obdržená od architektů, aby byla použitelná k 3D tisku. Potřebná data jsme měli během dvou dnů.

Model byl navrhnutý ve stylu Minecraft, zobrazuje terén, stávající i navrženou zástavbu a je na něm viditelné desetinásobné převýšení v měřítku 1 : 25 000. Kvůli velkému rozměru musel být model rozdělen do 40 segmentů o velikosti 20 x 20 cm. Budovy byly podle výšky barevně odlišené a podle toho také tisknuté. Bylo potřeba nastavit rozměrové tolerance všech segmentů, aby do sebe správně pasovaly. Celý model je složený ze 6000 kostek, kde každou kostku ručně začišťovalo a následně lakovalo ADC studio, které model kompletizovalo. Pro každý ze 40 segmentů jsme proto připravili podklady pro sestavení a mapu pro osazení kostkami.

Vzhledem ke složitosti modelu jsme zapojili 10 3D tiskáren Zortrax M200 a M200 Plus na našich pobočkách v Praze, Bratislavě i Mnichově. Přiklonili jsme se tedy k technologii FDM tisku a použili materiál Z-HIPS. Tisk byl hotov během 10 dnů. 

Používáme cookies