logo

OKD

S designem trofejí nás oslovilo Studio deFORM. Jednalo se o 20 kusů trofejí pro likvidátory producentů černého uhlí OKD. Trofej se skládá z mosazného podstavce na němž je umístěno sklo s levitujícím uhlím. Zákazník využil našich služeb prototyp a sériová výroba

Epoxidová pryskyřice

Oříškem pro nás bylo využít materiál, který bude vypadat jako sklo, nezežloutne po letech a nepropadne se. Vybrali jsme tedy speciální pryskyřici, což je dvousložkový plast. Běžně vyrábíme z tohoto materiálu objekty s tloušťkou maximálně 1 cm. Nyní jsme museli dosáhnout tloušťky 8 cm bez propadů. Pro tento účel jsme využili metodu pomalého zrání, což se nám osvědčilo. 

Uhlí

Jak zapracovat uhlí do skla bez defektů na skle, ve kterém je zalité? Uhlí okamžitě s pryskyřicí reaguje. Má, jak známo, v sobě sýru a je pórovité. Polyuretan by nevytvrdnul a vypouštěl by do pryskyřice neustále vzduch. Z uvedeného důvodu jsme uhlí museli nejdříve naimpregnovat.

Mosaz

Mosazný podstavec jsme kartáčovali a natřeli lakem, aby byl podstavec chráněn proti korozi a otiskům prstů. Na samotný podstavec byly vygravírované nápisy. Co kus, to jiný nápis.

Posledním krokem bylo slepit sklo s podstavcem tak, aby nebylo viditelné místo spojení, to muselo zůstat průhledné. Po spojení následovala povrchová úprava v podobě leštění k dosažení ostrých hran a finálního efektu skla.

 

Máte vlastní podobný nápad? Využijte našeho poradenství. Budeme rádi, pokud nás kontaktujete na info@cotu.cz.

 

  • technologie: vakuové lití
  • materiál: epoxidová pryskyřice
Používáme cookies