logo

Krytka řadící páky

S dalším velmi zajímavým projektem nás oslovila společnost Alfa Union. Potřebovali vyrobit několik desítek kusů krytek řadící páky brzdového kontroléru využitelnou ve veřejné kolejové přepravě a splňující drážní normy. Zákazník si zakládal na tom, aby mali krytky matný povrch bez speciální textury.  

V prvním kroku bylo třeba vytisknout master model. Věděli jsme, že se nám želané struktury povrchu podaří dosáhnout 3D tiskem z pryskyřice na naší Asiga PRO z materiálu PlasGRAY. Kvalitu master modelu jsme konzultovali se zákazníkem.  

Po schválení master modelu jsme se mohli pustit do výroby silikonové formy nevyhnutné pro malosériovou výrobou vakuovým litím. Master model jsme zalili silikonem. Protože v něm celkem přirozeně zůstanou vzduchové bubliny, je třeba vložit budoucí formu do vakuové komory ještě dříve než silikon ztvrdne. V silikonové formě nesmí zůstat ani jediná vzduchová bublina. To si vyžaduje dobře znát tento postup a přesně ho dodržovat. 

Po vyndání z vakuové komory, silikonovou formu odborně rozdělíme na dva díly. Opatrně vyndáme mastermodel. Tomu se nic nestane a je možné ho použít na výrobu další formy. Důsledně zkontrolujeme oba díly formy. Jakýkoliv kaz v nich bude nenávratně přenesen také do povrchu finálních výrobků. Formu samotnou je možné použít na odlití cca 20 kusů.

Oba díly formy po kontrole znovu spojíme. Zůstane tak vzduchová dutina přesně ve tvaru budoucího výrobku. Formu vložíme do vakuové komory. Připravíme si materiál pro výrobky - v tomto případě samozhášivý materiál, dle normy VLD 94 - V0. Ten je po namíchání tekutý asi jako hustý med. 

Materiál se do formy lije ve vakuové komoře v absolutním vakuu. To proto, aby nevznikly žádné vzduchové bubliny. Ty by hyzdily povrch výrobku a uvnitř by způsobily, že by mohlo dojít k prasknutí nebo zlomení se dílu při jeho užívání. A to nechceme. 

Odlitky nevyžadovaly žádnou další povrchovou úpravu, což se odrazilo na jejich ceně. 3D tisk výrobu krytek zrychlil a celkově snížil její náklady. 

Používáme cookies