logo

Krytka řadící páky

S dalším velmi zajímavým projektem nás oslovila společnost Alfa Union. Potřebovali vyrobit několik desítek kusů krytek řadící páky brzdového kontroléru využitelnou ve veřejné kolejové přepravě a splňující drážní normy. Zákazník si zakládal na tom, aby mali krytky povrch s matnou strukturou.  

V prvním kroku bylo třeba vytisknout master model. Věděli jsme, že se nám želané struktury povrchu podaří dosáhnout povrchovou úpravou 3D tisku z pryskyřice na naší Asiga PRO z materiálu PlasGRAY. Kvalitu master modelu jsme konzultovali se zákazníkem.  

Po schválení master modelu jsme se mohli pustit do výroby silikonové formy nevyhnutné pro malosériovou výrobou vakuovým litím. Master model jsme zalili silikonem. Protože v něm celkem přirozeně zůstanou vzduchové bubliny, je potřeba vložit budoucí formu do vakuové komory ještě dříve než silikon vytvrdne. V silikonové formě nesmí zůstat ani jediná vzduchová bublina. To si vyžaduje dobře znát tento postup a přesně ho dodržovat. 

Po vyndání z vakuové komory, silikonovou formu odborně rozdělíme na dva díly. Opatrně vyndáme mastermodel. Tomu se nic nestane a je možné ho použít pro výrobu další formy. Důsledně zkontrolujeme oba díly formy. Jakýkoliv kaz v nich bude nenávratně přenesen také do povrchu finálních výrobků. Formu samotnou je možné použít na odlití přibližně 25 kusů.

Oba díly formy po kontrole složíme. Zůstane tak dutina kopírující tvar budoucího výrobku. Formu vložíme do vakuové komory. Připravíme si materiál pro výrobky - v tomto případě samozhášivý materiál, dle standardu UL 94 - V0.

Materiál se do formy lije ve vakuové komoře v absolutním vakuu. To proto, aby nevznikly žádné vzduchové bubliny. Ty by hyzdily povrch výrobku a uvnitř by způsobily, že by mohlo dojít k prasknutí nebo zlomení dílu při jeho užívání. 

Odlitky nevyžadovaly žádnou další povrchovou úpravu, to se odrazilo i na jejich ceně. 3D tisk výrobu krytek zrychlil a celkově snížil její náklady oroti obrobkům. 

Používáme cookies