logo

Průběžná výroba - výroba on demand

Co je to průběžná výroba? Jak se liší od klasické výroby? Jak probíhá průběžná výroba? Výhody a nevýhody pružné výroby. Pro koho je určena?

Jedná se o nový způsob výroby, kdy jsou produkty vyráběny až podle toho, kdy a v jakém množství je potřebujete.

Průběžná výroba je tak novým trendem, že zatím nemá ustálený název ani v angličtině. Nejčastěji se objevuje jako manufacture on demand, production on demand nebo cloud manufacturing.

Díky novým pokročilým technologiím, jako je třeba 3D tisk nebo řezání laserem, je možné vyrábět opravdu průběžně podle potřeby či poptávky a zároveň nabízet pružné změny produktu.

 

Jak se liší od klasické výroby?

Při klasické sériové výrobě se na montážní lince postupně vyrábí velké množství standardizovaných výrobků, které potom leží na skladě. Často se výrobky skladují tak dlouho, až se jich výrobce musí zbavit i za cenu velkých slev, protože mezitím zastaraly. Dnes je velký tlak na to, aby firmy neustále přicházely na trh s novými modely stávajících produktů.

Průběžná výroba ale funguje trochu jinak. Škálovatelné a přizpůsobitelné výrobní procesy vyrábí požadovaný počet výrobků a vy je dostanete v daném čase a potřebném počtu. Vše závisí na vašich aktuálních požadavcích, které se mohou flexibilně měnit podle vašich potřeb nebo poptávky po výrobku.

 

Jak probíhá průběžná výroba?

Zavoláte svého dodavatele řešení průběžné výroby a objednáte si výrobu pár stovek velmi specifických součástek. Dodavatelská firma vytvoří prototyp či šablonu, nebo použije šablonu od vás. Potom pomocí 3D tisku nebo dalších podobných metod vyrobí požadované množství výrobků v zadaném čase. Vy nemusíte řešit skladování tisíců výrobků, které byste dostali ze sériové výroby, a zároveň si můžete kdykoliv pružně objednat další. Navíc pokud zjistíte, že je potřeba výrobek trochu pozměnit, dáte vědět dodavateli a ten pružně upraví výrobní proces, takže příští zásilka již obsahuje upravené výrobky.

Názorný příklad:

Domníváte se, že se vám v průběhu roku podaří prodat 700 kusů výrobku. V lednu a únoru odeberete 50 a 80 kusů. V březnu je poptávka vyšší a necháte si vyrobit 90 kusů. V dubnu a květnu pak 110 kusů. Výrobní cena za jeden kus je na úrovni nasmlouvaných 700 kusů, ale platíte vždy každý měsíc za odebraný počet kusů. V dalších měsících byste již měli odebírané kusy platit z tržeb za výrobky prodané v prvních měsících.

 

Výhody pružné výroby:

  • Méně náročná na cashflow - vždy platíte jen za to, co odeberete

  • Lze objednávat a platit po částech

  • Zrychluje proces vývoje produktu - od vývoje až po výrobu

  • Umožňuje snadné testování výrobku a poptávky - na základě výsledku testování lze výrobek dále upravovat

  • Snadné nacenění výroby

  • Jednoduché prototypování

  • Možnost vyrábět limitované edice

  • Žádná minimální velikost objednávky

  • Méně složitá a nákladná logistika - doprava a skladování

 

Pro koho je určena?

Jedná se o řešení pro firmy, které nemají vlastní výrobní kapacity. Průběžná výroba je výrazně méně náročná na cashflow než alternativy. Proto průběžnou výrobu často využívají začínající firmy, inovativní podnikatelé a vynálezci, produktoví designeři a mnoho dalších.

Průběžná výroba je ideální, pokud potřebujete mít možnost pružně měnit množství vyrobených kusů, nebo pokud chcete mít možnost produkt snadno změnit. Je také vhodná, pokud chcete svůj výrobek dodávat také v omezených sériích za vyšší cenu. Limitované edice jsou často pro zákazníky atraktivní. Na to je totiž sériová výroba naprosto nevhodná.

Pokud i vy chcete jít touto cestou výroby, rádi Vám s tím pomůžeme. Veškeré možnosti průběžné výroby s Vámi rádi prodiskutujeme v našem showroomu nebo i na dálku. Napište nám.

 

 

Používáme cookies