logo

Profi vs. hobby 3D tisk

V čem je rozdíl mezi profesionálním a hobby 3D tiskem? Proč na tom záleží? Kdy který zvolit? Jak poznáte profesionálního poskytovatele 3D tisku?

Chcete využít 3D tisk při vývoji nového produktu? Nebo vás jen baví hrát si s 3D tiskem ve volném čase? V dnešní době už seženete hobby 3D tiskárnu i za méně než 20 000 Kč. Na druhou stranu je ale třeba si uvědomit, že s levnou hobby tiskárnou nikdy nedosáhnete profesionálního výsledku.

 

Není 3D tisk jako 3D tisk

Je třeba rozlišovat mezi profesionálním a hobby 3D tiskem. Hobby 3D tiskárny jsou ideální pro domácí použití a pro studenty, kteří se s 3D tiskem teprve seznamují. Mají mnoho omezení, která znemožňují profesionální využití. Mezi hlavní nevýhody patří omezená velikost výrobku a menší možnosti různých tiskových materiálů. Hobby 3D tiskárny také nedosahují takového rozližení a přesnosti jako profesionální tiskárny. Hobby tiskárny obvykle nedisponují ovládáním teploty.

Naproti tomu profesionální 3D tiskárny jsou vhodné pro prototypování a profesionální produkci. Dosahují vysoké přesnosti a tisknou výrazně rychleji. Profesionální 3D tiskárny umožňují tisk větších výrobků a zaručují přesnou opakovatelnost výrobku. Dají vám možnost využít široké spektrum materiálů a mohou používat rozpustitelné podpěry. Dbají také více na bezpečnost obsluhy.

Kvalitní profesionální tiskárna ovšem něco stojí. Takže pokud váš dodavatel 3D tisku používá tiskárny s cenou pod 50 000 Kč, tak to absolutně nelze považovat za profesionální práci.

Tímto rozhodně hobby 3D tisk nijak neshazujeme. Pro spoustu domácích kutilů, kteří si chtějí s 3D tiskem jen tak pohrát, často naprosto postačují. Na druhou stranu byste měli o rozdílech mezi hobby a profesionálními 3D tiskárnami vědět, abyste se mohli při nákupu správně rozhodnout s ohledem na to, k čemu budete tiskárnu používat a jak kvalitní výstup potřebujete.

 

Myslíte to s prototypováním vážně?

Pokud to myslíte s prototypováním opravdu vážně a zatím nemáte s 3D tiskem vůbec žádné zkušenosti, doporučujeme oslovit profesionální firmu, která se 3D tiskem zabývá a vlastní profesionální 3D tiskárny. Je to stejné jako v ostatních profesích. Vždy chcete dodavatele, který používá profesionální nástroje, o které se pečlivě stará. No řekněte sami, chtěli byste se nechat ostříhat od holiče, který používá levné nůžky z papírnictví? Nebo dáte přednost profesionálovi se sice dražšími, ale mnohem kvalitnějšími holičskými nůžkami?

 

Jak poznáte profesionálního poskytovatele 3D tisku?

Díky nastupujícímu boomu 3D tisku dnes na trhu naleznete velké množství poskytovatelů 3D tisku. Ale jako ve všem i zde platí, že ne všichni jsou opravdoví profesionálové a ne všichni používají profesionální 3D tiskárny.

Ještě než pošlete poptávku, tak svého dodavatele požádejte o odpovědi na pár otázek:

 

Jaké 3D tiskárny používáte?

Tiskárny si pak vygooglete a zjistíte, zda jde o profi 3D tiskárny.

 

Z jakého materiálu tisknete?

Obvykle to bývá materiál PLA, který je sice biologicky odbouratelný, ale zároveň je povrchově neopracovatelný a postupně se sám rozpadne. Proto není vhodný na tisk profesionálních maket nebo prototypů. Materiál PLA je absolutně nevhodný pro finální tisk hotových výrobků. Lze ho použít akorát tak na první 3D tisky, na kterých si zkontrolujete prvotní design.

 

Můžete nám ukázat nebo zaslat vzorek?

Na reálných výtiscích nejlépe uvidíte kvalitu práce. Proto dodavatele požádejte, zda můžete navštívit jeho provozovnu, prohlédnout si ukázky práce a celý proces výroby. Pokud možnost návštěvy nemáte, požádejte výrobce o zaslání ukázkového vzorku. V ideálním případě si nechte zaslat vzorek na základě vašeho vlastního 3D modelu. Někdy totiž firmy jako ukázku posílají speciálně připravené výtisky, které co nejvíce skrývají nedostatky jejich tiskáren. Výhodou 3D tisku je, že si kvalitu výtisků můžete vlastníma rukama osahat. Neváhejte a tuto možnost využijte a kontaktujte nás. 

Používáme cookies