logo

Rukojeti

3D tisk rukojetí pro drážní vozidla společnosti Alfa Union

Jednou z velmi zajímavých zakázek, kterou jsme realizovali, byl 3D tisk rukojetí pro drážní vozidla firmy Alfa Union. Jedná se o páku využitelnou ve veřejné kolejové přepravě, splňující drážní normy. Klient požadoval 3D tisk z estetických důvodů. Zadáním mimo jiné bylo aplikovat na páku 3D strukturu a zajistit velmi nenápadnou dělící rovinu výtisku. Oba požadavky jsme úspěšně splnili. 

Master model, podle něhož se vyrábí forma, jsme vytvářeli nejprve pomocí 3D modelování. Také se zapojil náš designer. Doladil části, které automatický software nedokázal zajistit.

Nejprve jsme od klienta dostali 3D model rukojeti. Abychom zajistili požadovaný povrch, měli jsme na rukojeť aplikovat 3D strukturu. Ta ale nebyla celistvá a my potřebovali ucelený povrch. Běžně ji totiž generuje automatický software, ale za těchto podmínek si s tím nedokázal poradit. V tento moment se do projektu zapojil náš designer, který povrch domodeloval.

V prvním kroku bylo třeba vytisknout master model. Zkoušeli jsme práškový 3D tisk, ale nepodařilo se nám dosáhnout požadované struktury povrchu. 3D tisk z pryskyřice na naší Asiga PRO z materiálu PlasGRAY se ukázal být ideální. 

Protože do páky měla být vložena elektronika, ovládací spínače a závitová vyztužovací kovová vložka, bylo potřeba zajistit, aby páka měla dutinu. Pro tento případ jsme tedy vytiskli jádro páky za použití materiálu Z-HIPS na FDM tiskárně Zortrax M200 plus. Toto jádro po odlití páky bylo možné chemicky rozpouštět. Metoda se nám ale kvůli životnímu prostředí zcela nezamlouvala. Začali jsme jádra tisknout na stejné tiskárně, ale za použití sice dražšího, ale ekologičtějšího materiálu PVA, který je vodou rozpustitelný. Zvolenou cestou se dosáhlo odlehčené řadící páky s unikátní dutinou.

Podle vytisknutého a povrchově opracovaného modelu jsme odlili speciální silikonovou formu potřebnou pro malosériovou výrobu. Tisknout každou rukojeť na 3D tiskárně by totiž bylo příliš drahé. Zvolili jsme cestu vakuového lití ze samozhášivého materiálu, dle normy VLD 94 - V0. Do páky jsou zalité i kovové závitové vložky.

  • technologie: Multi Jet, FDM, vakuové lití
  • 3D tiskárna: Asiga PRO, Zortrax M200 plus
  • materiál: PlasGRAY, PVA
  • výška vrstvy: 50 µm
Používáme cookies