logo

DLP a LCD 3D tisk

Zajímá vás nejdetailnější metoda 3D tisku? Slyšeli jste o levných pryskyřicových 3D tiskárnach a chcete vědět více?

Technologie DLP (z anglického Digital Light Procesing) a LCD (Liquid crystal display) jsou nejnovější technologie 3D tisku založené na stereolitografii (SLA).

Jak to funguje

Při této technologii 3D tisku se z fotocitlivé pryskyřice (resinu) vytvářejí hmotné objekty, tak že se ozařují vrstvu po vrstvě pomocí ultradetailního projektoru u DLP či obrazovky u LCD. Jedná se o nejpřesnější technologii 3D tisku, při které se přesnost měří v mikrometrech (milióntina metru nebo tisícina milimetru).

Projektor či obrazovka najednou ozařují celou vrstvu. Nevykreslují tak plochu bod po bodu, jako při stereolitografii, kde je toto prováděno pomocí laseru. Z tohoto důvodu jsou tyto technologie rychlejší než starší metoda stereolitografie. Výhodou DLP / LCD technologie 3D tisku oproti původní SLA je i to, že si vystačí s mělčí vaničkou na pryskyřici.

Hlavní rozdíl mezi DLP technologií a LCD je, že DLP metoda je přesnější oproti LCD, ovšem ta je zase levnější.

 

Historie

Kořeny DLP technologie sahají až do pozdějších 80. let 20. století do společnosti Texas Instruments. První DLP 3D tiskárny začala vyrábět v roce 2002 společnost EnvisionTec. Byly primárně určeny pro použití v průmyslu a se svou vysokou cenou měli jen velmi omezený trh.

O necelých 10 let později, australská společnost Asiga, uvedla na trh první DPL 3D tiskárnu založenou na LED technologii. To nastartovalo vývoj cenově dostupných ultradetailních 3D tiskáren a navždy tak změnilo aditivní výrobu.

Využití levnějších LCD obrazovek přinesla snaha, udělat tuto technologii ještě více cenově dostupnou.

 

Trendy

Tyto technologie 3D tisku dnes využívá vícero výrobců 3D tiskáren. Ceny těchto profesionálních strojů začínají od 70 tisíc Kč, u amatérsky LCD tiskáren se cena pohybuje ještě níže. Stává se, že výrobce DLP tiskáren nabízí také LCD tiskárny - jako tomu je v případě zmíněné australské Asigy. Ale i výrobci FDM tiskáren se snaží rozšířit své portfolio. Napříkad společnost Zortrax, odborník na profesionální FDM tiskárny, nabízí LCD tiskárnu Inkspire.

Technologie DLP si získává zástupy svých příznivců z profesionální sféry, protože DLP tiskárny jsou jednodušší na údržbu a jejich oprava či náhrada některého z komponentů je oproti SLA tiskárnám jednodušší.

K bouřlivému rozvoji dochází i v nabídce pryskyřic. Výrobci tiskáren sami nabízejí vlastní resiny. Rostoucí rozšíření těchto technologií láká menší nezávislé výrobce, stejně jako velké nadnárodní chemické korporace. V nejbližších několika letech očekáváme nárůst nových materiálů s lepšími optickými, mechanickými, biologickými, elektrickými a magnetickými vlastnostmi.

Předpokladáme zavedení těchto 3D tiskáren do běžné výroby nejen v automobilovém průmyslu, ale i v zubních laboratořích, šperkařství, ve vstřikolisovnách (kde nahradí do určité míry velkosériovou výrobu), ve výrobních firmách a strojírenství obecně. Oblibu si najdou také u architektů, developerů nebo produktových designérů. Stanou se tak nedílnou součástí nejen prototypování, ale hlavně výroby finálních výrobků.

 

Výhody

 • rychlost - funkční díly vyrobené v průběhu několika hodin, rychlejší než SLA

 • jednodušší údržba a opravy oproti SLA 3D tiskárnám

 • dostupná cena oproti jiným druhům průmyslových 3D tiskáren

 • extrémní míra detailu - měřená v mikrometrech (tisícina milimetru)

 • téměř hladký povrch nepotřebuje další povrchové opracování - díky výšce vrstvy, která je lidským okem nezaznamenatelná

 • velká tisková plocha v porovnání s jinými metodami 3D tisku

 • skvělá volba pro sériovou výrobu funkčních dílů

 • urychlení procesu odlévání, kdy master model pochází z 3D tiskárny

 • bílé a transparentní pryskyřice je možné pigmentovat dle preferencí zákazníka.

 

Nevýhody

 • stále poměrně vysoké ceny fotocitlivých pryskyřic pohybující se v tisících Kč

 • 3D výtisk musí přejít post procesingem

 • nutnost dodržovat zásady bezpečnosti práce

 • potřeba použít podpory při složitějších geometriích - hrozí zhroucení celého modelu a tyto místa nebudou mít hladký povrch

 • široká škála materiálů si vyžaduje odbornou znalost.

 

Zaujaly vás tyto nové technologie 3D tisku? Jsme největším expertem v ČR právě na DLP a LCD 3D tisk. Vyzkoušeli jsme a neustále testujeme desítky materiálů od výrobců z celého světa. Poradíme vám při výběru nejvhodnější 3D tiskárny i resinu. Nebo si zvolte nejjednodušší cestu - zašlete nám svůj 3D model a my ho vytiskneme za vás. Kontaktujte nás.

Používáme cookies